Spotkanie z jeżykiem

1.09.2018 w miejscowości Tylkowo, na Mazurach wracając z porannego połowu płotek z Kalwy napotkałem na swojej drodze małego jeża zwiniętego w kulkę. Całe szczęście spotkałem go w pobliżu naszego domku letniskowego, więc szybko pobiegłem, odłożyłem wędkę na taras, wziąłem aparat i wróciłem do jeża. Ten ciągle tam był. Mała kolczasta kuleczka leżała pod płotem. Zawołałem szybko mamę, która rychło przybiegła z kawałkiem surowego mięsa, aby móc przywabić zwierze i sprawić, aby ten odsłonił swój czarny pyszczek. Położyliśmy mięso na mchu. Po kilku minutach oczekiwania zobaczyłem jego czarne oczka i różowy nosek. Ziewnął i zaczął dreptać w stronę mięsa. Dokładnie je obwąchał, ale nawet nie tknął. Głównym posiłkiem jeży są rozmaite dżdżownice i gąsienice znalezione na drodze, więc się nie dziwmy, że nie chciał go zjeść. Położyłem się na brzuchu i zacząłem pstrykać zdjęcia. To było moje już drugie spotkanie z jeżem w ciągu dnia. Zwykle widuję jeże wieczorami, wyjadającego resztki jedzenia z kompostu ogrodowego.

4 thoughts on “Spotkanie z jeżykiem

 • Uroczy pyszczek! Ja widuję czasem jeże na nadmorskiej trasie spacerowej pomiędzy Brzeźnem a Sopotem. Nie są bardzo płochliwe, choć oczywiscie tak pięknie do zdjeć nie pozują, raczej podążają swoją drogą, w sobie znanych, niewątpliwie pilnych sprawach. Bywa, ze jeżem zainteresuje sie pies – ale dla jeża to nie problem, koty nawet nie próbują. Za to rowerzyści mogą być niebezpieczni, jeśli pędzą tak, jakby to był tor wyścigowy, a nie spacerowa trasa.

  Pozdrawiam,

  Iwona

  • To prawda. Psy, rowerzyści, a także samochody mogą być dla takich jeży niebezpieczne. Mój kot natomiast, gdy widzi jeża podchodzi do niego i, gdy już chce dotknąć go łapą spostrzega, że ma kolce i odpuszcza. Zobaczyć jeża w ciągu dnia to dosyć trudna rzecz. Zazwyczaj w dzień siedzą w swoich kryjówkach typu nory, sterty gałęzi, oraz przeróżne szczeliny.
   Pozdrawiam również.
   Piotrek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *