PN „Gór Stołowych”

13.07.2018 pojechałem z rodziną do PN „Gór Stołowych”. Jest on jednym z najbardziej malowniczych Parków Narodowych w Polsce. Znajduje się na terenie Sudetów Środkowych, w północnym zachodzie Kotliny Kłodzkiej, na czesko –  polskiej granicy. Jego sławą są jedyne w swoim rodzaju skały składające się z poddanych erozji piaskowców, przez co mają płaskie powierzchnie oraz dziwaczne kształty, które często przypominają stoły. Erozja to proces niszczenia powierzchni czegoś np. przez wodę, słońce i wiatr. Najczęściej dotyczy ona najbardziej kruszących się i delikatnych kamieni – piaskowców. Zdecydowaliśmy się wejść na najczęściej odwiedzaną przez turystów atrakcję – Szczeliniec Wielki 919m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, a także najwyższy szczyt w Europie z niesfałdowanego piaskowca. Szlak prowadził przez  jaskinie, szczeliny oraz skalne labirynty. U podnóża szczytu rozciągały się lasy iglaste, w których było pełno różnorodnych głazów. W niektórych miejscach można było dostrzec wyłaniającą się ponad drzewa wysoką, malowniczą, płaską skałę. Lasy te przypominały bory z filmu pt. „Gwiezdne Wojny”, w których biesiadowały miśki Ewoki. Kiedy dotarliśmy na szczyt, rozciągnęły się przed nami cudowne widoki na czeskie Sudety. Stanąłem w punkcie widokowym i uwieczniałem w aparacie pejzaże. Później szliśmy granią Szczelińca. Po bokach gdzieniegdzie były skały o dziwnych kształtach, przypominających różne istoty lub zwierzęta. Na następnym punkcie widokowym przed moimi oczami rozświetliły się polskie Sudety. Było widać małą miejscowość Karłów, położoną tuż przed Szczelińcem Wielkim.  Szczeliniec miał pionowe, jak ściany skały po bokach. Było niebezpiecznie, gdyż barierki były dosyć niskie i przy oparciu ciała o nie można było wylecieć. Wyobraźcie sobie, że stoicie na wysokim wieżowcu stojącym gdzieś w lesie i patrzycie w dół. Tak właśnie było. Zimą w Szczelińcu zimuje bardzo dużo gatunków nietoperzy. Na półkach skalnych, niedostępnych turystom gniazdują pustułki oraz kobuzy. Niestety, jeśli chodzi o zwierzęta, to schodząc z góry udało mi się sfotografować tylko samicę zięby na trawie.

Samica Zięby.

Szczeliniec Wielki.

Niedostępne dla turystów półki skalne.

Czeskie Sudety.

„Tron Pradziada”

„Wielbłąd”

„Małpolud”

Szczeliny różnego rodzaju.

„Piekiełko”

Skałki.

„Kwoka”

Punkt widokowy. Jakaś młodzież na górze najwyraźniej prosi się o śmierć.

 

6 thoughts on “PN „Gór Stołowych”

  • Dziękuję za pochwały. Jeżeli lubi Pani malownicze skałki i górskie klimaty, to naprawdę zachęcam Panią do przyjazdu w ten piękny Park Narodowy, a szczególnie wejście na Masyw Szczelińca. Jeśli ma Pani dzieci, które lubią chodzić po górach, to zapewniam, że będzie im się bardzo podobało.
   Pozdrawiam – Piotrek

 • Kiedyś byłam w Górach Stołowych, ale nie zauroczyły mnie zbytnio – chyba zwiedzałam je zbyt krótko, by dostrzec ich piękno. Jestem oczarowana Twoimi zdjęciami. Pozdrawiam!

  • Dziękuję. Góry Stołowe to bardzo specyficzne góry. Jedni widzą w nich najgorszą wycieczkę życia, inni nie mają zdania, a niektórzy mówią, że to najpiękniejsze góry w jakich byli. Aby mieć własne zdanie, trzeba zwiedzić także inne pasma górskie takie jak np. Tatry, Beskidy, albo Góry Izerskie. Dopiero po takiej wycieczce można stwierdzić czy te góry są piękne. Zachęcam Ciebie do odwiedzin tych gór jeszcze raz. Pozdrawiam – Piotrek.

 • Piotrek, wczoraj w mądrej książce przeczytałem:

  >>Jezus rzekł: Jeśli wasi przywódcy powiedzą: „Królestwo jest w niebie” – ptaki niebieskie wyprzedzą was<<.

  Ptaki wiedzą wcześniej. To piękne, że śledzisz ich ścieżki.
  Twoje zdjęcia to poezja, bo poezja to próba nazwania po imieniu,
  czyli zamiast "ptak" – "samica zięby". Tak jak Ty to robisz.

  Uściski!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *